5.1.BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN GÜNLÜK YAŞAMDAKİ ÖNEMİ

5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi Bilişim Teknolojileri ünitesi Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi konusu ders akışı;

KAZANIMLAR

5.1.1.1. Bilişim teknolojilerine ilişkin temel kavramları açıklar.
Teknoloji, bilişim ve bilişim teknolojileri kavramlarından bahsedilir.
5.1.1.2. Geçmişten günümüze bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişimi fark eder.
Bilişim teknolojilerinin gelişimine katkı sağlayan bilim insanlarından bahsedilir.
5.1.1.3. Farklı bilişim teknolojilerinin olumlu ve olumsuz yönlerini tartışır.
Bilişim teknolojilerinin eğitimde, mühendislikte, iletişimde, banka vb. alanlarındaki katkıları ele alınır. Teknoloji sayesinde hayatın kolaylaştığı ancak sanal dolandırıcılık gibi durumlarda teknolojinin olumsuz etkilerinin olabileceği ifade edilir.
5.1.1.4. Bilişim teknolojilerini kullanmanın beden ve ruh sağlığı üzerindeki etkilerini ve olası belirtilerini açıklar.
Ergonomi ilkeleri, İnternet, teknoloji ve oyun bağımlılığı üzerinde durulur. Hatalı kullanıma bağlı boyun kaslarında ağrı ve tutulma, gözlerde yorulma, duruş bozuklukları meydana gelebileceği açıklanır.

KONU ANLATIM SUNULARI

BİLİŞİMCE ÖĞREN tarafından 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi Bilişim Teknolojileri ünitesi Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi konusunda kullanılmak üzere hazırlanmış olan konu anlatım sunularımızı indirmek için;

1.Temel Kavramlar alt başlığı;

Sunumu indirmek için tıklayınız.

2.Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Gelişimi alt başlığı;

Sunumu indirmek için tıklayınız.

3.Bilişim Teknolojilerinin Kullanıldığı Alanlar alt başlığı;

Sunumu indirmek için tıklayınız.

4.Ergonomi ve Sağlık alt başlığı;

Sunumu indirmek için tıklayınız.

KONU ANLATIM VİDEOLARI

BİLİŞİMCE ÖĞREN tarafından 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi Bilişim Teknolojileri ünitesi Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi konusunda kullanılmak üzere hazırlanmış olan konu anlatım videolarımızı izlemek için;

1.Temel Kavramlar alt başlığı;

2.Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Gelişimi alt başlığı;

3.Bilişim Teknolojilerinin Kullanıldığı Alanlar alt başlığı;

4.Ergonomi ve Sağlık alt başlığı;

DERS NOTU

BİLİŞİMCE ÖĞREN tarafından 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi Bilişim Teknolojileri ünitesi Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi konusunda kullanılmak üzere hazırlanmış olan ders notunu okumak için;

Ders notunu indirmek için tıklayınız.

ÜNİTE 1: BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN GÜNLÜK YAŞAMDAKİ ÖNEMİ

TEMEL KAVRAMLAR

 1. BİLGİ: Bir konu ya da iş konusunda öğrenilen ya da öğretilen şeylerdir.
 2. İLETİŞİM: Duygu, düşünce ya da bilgilerin; ses, yazı ya da sembollerle paylaşılmasıdır.
 3. BİLİŞİM: Bilginin; teknoloji kullanarak üretilmesi, saklanması, iletilmesi ve ihtiyaca uygun olarak biçimlendirilmesi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Bilgi ve iletişim kelimelerinin birleştirilmesiyle türetilmiştir.
 4. TEKNOLOJİ: İnsan hayatını kolaylaştırmak amacıyla kullanılan tüm araç-gereçlerin üretilebilmesi için kullanılan yöntem ve teknik bilgilerdir. 

*Bilgisayar, akıllı telefon, tablet vb. cihazlar teknoloji değil, teknolojik alettir.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ: Bilginin toplanması, işlenmesi, saklanması ve iletilmesini sağlayan her türlü teknolojiye denir. Bilişim Teknolojilerini, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) olarak tanımlayabiliriz. 

DONANIM: Bilgisayar sistemini oluşturan ve fiziksel olarak dokunulabilen parçaların tümüdür.

YAZILIM: Bilgisayar sistemlerinde istenilen amaçlar doğrultusunda kullanılan uygulama ve programlardır.     

ARAYÜZ: Elektronik cihazlardaki yazılımların kontrolünü sağlayan ortak yüzeylerdir.

İNTERNET: Bilgisayarlar ve diğer akıllı cihazların birbirine bağlanmasıyla oluşturulan dünya çapındaki ağ sistemidir.

YAPAY ZEKA: Bilgisayarların ve kontrolündeki teknolojik cihazların insan benzeri görevleri gerçekleştirmesidir.       

BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN GELİŞİMİ

*MÖ 2400 yıllarında Babil İmparatorluğu’nda kullanılan ilk mekanik bilgisayar abaküs ile başlayan hesaplama işlemleri 1947 yılında tanıtılan ilk elektronik bilgisayar ENIAC ile yeni bir boyut kazanmıştır.                                                                      

ENIAC: İlk elektronik veri işleme kapasiteli ve elektrikle çalışan bilgisayardır. Sadece basit hesaplama işlemleriyapabilen bu bilgisayarın boyutu 167 metrekare ve ağırlığı ise 30 tondur.

*Sürekli gelişen ve değişen teknolojiler sayesinde bilgisayarlar günümüzde milimetrik boyutlara ulaşmıştır.

BİLGİSAYAR: Bilgisayar; aritmetiksel ve mantıksal işlemleri, önceden verilen programlar sayesinde yapan ve sonuçlandıran elektronik bir cihazdır.

ARİTMETİKSEL İŞLEMLER: Bilgisayar; aritmetiksel ve mantıksal işlemleri, önceden verilen programlar sayesinde yapan ve sonuçlandıran elektronik bir cihazdır.

MANTIKSAL İŞLEMLER: Büyüktür, küçüktür, eşittir, sıralama vb. işlemleridir.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNE YÖN VEREN BAZI BİLİM İNSANLARI

BILL GATES: 1955 yılında doğdu. Microsoft firmasının kurucusudur. Dünya’da en yaygın kullanılan Windows işletim sistemi ve Microsoft Office gibi birçok program Microsoft firmasına aittir.

MARK ZUCKERBERG: 1984 yılında doğdu. Facebook uygulamasının kurucusudur. Instagram ve Whatsapp gibi popüler uygulamaların sahibidir.

LARRY PAGE & SERGEY BRIN: 1973 yılında doğdular. Google arama motorunun kurucularıdır. Youtube uygulaması ve Android işletim sisteminin sahipleridir.

STEVE JOBS: 1955 yılında doğdu, 2011 yılında öldü. Apple firmasının kurucu ortaklarından ve iPhone telefonlarının yapımcısıdır. Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nı kurmuş ve vefatına kadar Walt Disney Şirketi’nin en büyük gerçek kişi hissedarı olmuştur.

ELON MUSK: 1971 yılında doğdu. SpaceX uzay şirketi, Tesla Motors elektrikli otomobil şirketi, çevrimiçi finans ve ödeme sistemi PayPal’ın sahibidir. Daha pek çok icada adını yazdıran mucittir.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN KULLANILDIĞI ALANLAR

 1. E-EĞİTİM: Etkileşimli tahta, bilgisayar, tablet, yazıcı, tarayıcı, fotokopi makinesi vb.
 2. E-SAĞLIK: MHRS, e-nabız, röntgen cihazı, MR cihazı, ultrason cihazı vb.
 3. E-ULAŞIM: Radar, navigasyon, GPS vb.
 4. E-GÜVENLİK: Güvenlik kamerası, yangın alarmı, dedektör vb.
 5. E-BANKACILIK: POS cihazı, ATM, internet bankacılığı, mobil bankacılık vb.
 6. E-ALIŞVERİŞ: e-alışveriş siteleri.

TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZA ETKİSİ

Teknoloji sayesinde hayatımız her geçen gün kolaylaşıp, hızlanmaktadır. Aynı zamanda teknoloji kullanımı yapılan işlerde maliyeti azaltıp, verimliliği de arttırmaktadır. Ancak teknoloji doğru kullanılmazsa bazı olumsuz sonuçlara da neden olabilir.

TEKNOLOJİNİN BAZI OLUMSUZ YÖNLERİ

 1. Teknoloji ve Oyun Bağımlılığı
 2. Sanal Dolandırıcılık
 3. Siber Zorbalık

ERGONOMİ VE SAĞLIK

ERGONOMİ: Bilgisayar kullanırken kendi sağlığımıza zarar vermeyecek, aynı zamanda daha verimli ve rahat çalışmamızı sağlayacak olan durum ya da duruşumuza ergonomi denir.

BİLGİSAYAR ERGONOMİ KURALLARI

 1. Dik oturulmalıdır.
 2. Ayarlanabilir, sırt ve kol destekli bir sandalye kullanılmalıdır.
 3. Kollar dirseklerden 90-110 derece kırılmalı ve bilekler düz bir şekilde tutulmalıdır.
 4. Dizler 90-110 derece kırılmalı ve ayaklar yere tam basmalıdır.
 5. Her 1 saatte 15 dakika ara verilmelidir. Ara verildiğinde gözler dinlendirilmeli ve farklı bir işle ilgilenilmelidir.
 6. Ekrandan 45-70 cm uzakta oturulmalıdır.
 7. Ekranın üst kenarı göz hizasıyla aynı seviyede olmalıdır.
 8. Oda yeterli düzeyde ışığa sahip olmalı ve ışık yansımaları önlenmelidir.

TEKNOLOJİ VE OYUN BAĞIMLILIĞI

 1. Derslerde başarısızlık
 2. İçine kapanma ve yalnızlık
 3. Dikkatsizlik ve unutkanlık
 4. Kendini ifade edememe
 5. Özgüven kaybı
 6. Şiddete eğilimli olma
 7. Göz problemleri
 8. Ortopedik problemler
 9. Uyuşukluk hissetme
 10. Obezite

Son Yazılar

 • 5.8.2.ETKİLİ ARAMA YÖNTEMLERİ
  5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi İletişim, Araştırma ve İşbirliği ünitesi Araştırma konusu Etkili Arama Yöntemleri alt başlığı ders akışı; KAZANIM 5.3.2.3. Arama motorlarını kullanarak basit düzeyde araştırma yapar.Katalog tarama, kütüphane, sözlük, ansiklopedi gibi farklı örneklerin incelenmesi sağlanır. KONU … Devamını oku
 • 5.8.1.İNTERNET ADRESLERİNİN OLUŞUMU VE YAPISI
  5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi İletişim, Araştırma ve İşbirliği ünitesi Araştırma konusu İnternet Adreslerinin Oluşumu ve Yapısı alt başlığı ders akışı; KAZANIM 5.3.2.1. İnternet adreslerinin oluşumunu ve yapısını anlar.5.3.2.2. Web tarayıcısı kavramını açıklar ve tarayıcıyı kullanır.Yaygın kullanılan web … Devamını oku
 • 5.8.ARAŞTIRMA
  5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi İletişim, Araştırma ve İşbirliği ünitesi Araştırma konusu ders akışı; KAZANIMLAR 5.3.2.1. İnternet adreslerinin oluşumunu ve yapısını anlar.5.3.2.2. Web tarayıcısı kavramını açıklar ve tarayıcıyı kullanır.Yaygın kullanılan web tarayıcıları tanıtılır.5.3.2.3. Arama motorlarını kullanarak basit düzeyde … Devamını oku
 • 5.7.1.AĞ ÇEŞİTLERİ
  5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi Etik ve Güvenlik ünitesi Bilgisayar Ağları konusu Ağ Çeşitleri alt başlığı ders akışı; KAZANIM 5.3.1.1. Bilginin ağlar arasındaki yolculuğunu keşfeder.5.3.1.2. Bilgisayar ağlarına ilişkin temel kavramları ve bilgisayar ağ türlerini açıklar.LAN, WAN, WLAN ve … Devamını oku
 • 5.7.BİLGİSAYAR AĞLARI
  5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi Etik ve Güvenlik ünitesi Bilgisayar Ağları konusu ders akışı; KAZANIMLAR 5.3.1.1. Bilginin ağlar arasındaki yolculuğunu keşfeder.5.3.1.2. Bilgisayar ağlarına ilişkin temel kavramları ve bilgisayar ağ türlerini açıklar.LAN, WAN, WLAN ve bulut gibi kavramlar üzerinde … Devamını oku
 • 6.8.1.İLERİ ARAMA YÖNTEMLERİ
  6. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi İletişim, Araştırma ve İşbirliği ünitesi Araştırma konusu İleri Arama Yöntemleri alt başlığı ders akışı; KAZANIM 6.3.2.1. Arama motorlarını kullanarak ileri düzeyde araştırma yapar.6.3.2.2. Bilgiye ulaşırken zararlı ve gereksiz içerikleri ayırt eder.Ulaşılan bilgilerin doğruluğu … Devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir